Kontakter

Felanmälan

Om det uppstått något problem i ditt hem eller miljön runt om dig, använd dig av dessa nummer för att kontakta hjälp:

Riksbyggen – Problem med byggnad, miljö och parkering ring Felanmälan dygnet runt: 0771-860 860
Electrolux – Vid fel på vitvaror ring då Electrolux på: 0771-767676
Skadedjur – Anticimex, ange försäkringsnr. 20149: 040-6936100
Bredband2 – Problem med bredbandet kontakta då Bredband2 på: 0770-811 000
ComHem – Problem med kanalutbudet från ComHem, ring då: 0771-550000

För enklare problem, t.ex. brandvarnare som piper eller säkringar som löst ut, så kan ni kontakta styrelsen då det finns flera personer med nycklar till de låsta utrymmena. Observera att dessa personer inte har någon jour och bara kan hjälpa till i mån av tid, men när de är tillgängliga kan de ofta lösa enklare problem snabbare än om Riksbyggens jour ska köra ut för att lösa problemet.

Om de ej är tillgängliga eller för större problem, kontakta Riksbyggens jour ovan.

Riksbyggens jour kan även hjälpa till med stopp i avloppet, krånglande lås och liknande, men observera att som bostadsrättsinnehavare är det du själv som ansvarar för det mesta i din lägenhet och jourens arbete kommer att faktureras till lägenhetsinnehavaren om inte arbetet faller under föreningens ansvar.


Leverantörer

Riksbyggen har genom avtal uppdraget att förvalta och sköta föreningens egendom och ekonomi. De kan nås för alla ärenden via telefon 0771-860 860.
Kontakter för vår föreningen är Elin Åberg (kundansvaring och teknisk förvaltning) och Peter Frennhoff (ekonomisk förvaltning).

Uthyrning av garageplatser administreras av Riksbyggens ekonomicentra i Västerås. För information om dagsaktuell platskö, uthyrning och fakturafrågor kontakta dem på telefon 0771-860 860 eller e-postadress boa@nullriksbyggen.se.

Q-park ansvarar för besöksparkeringen och kan nås på telefon 0771-96 90 00 eller via formulär.

För att få tillgång till TV-kanaler utöver grundutbudet, kontakta ComHem.

För inglasning av balkonger, kontakta Windoor Sverige AB på telefon 040-631 23 00 eller www.windoor.se.


Styrelsen

För generella ärenden, kontakta gärna hela styrelsen på styrelsen@nullbrfsolhojden.se.

Johan Nordström
Ordförande
johan@nullbrfsolhojden.se
070-694 08 27
Peter Ahlström
Sekreterare
peter@nullbrfsolhojden.se
0721-50 68 22
Ghassem Ghahremani
Ledamot (brandskydd, miljö)
ghassem@nullbrfsolhojden.se
070-817 81 79
Agneta Jönsson
Ledamot
agneta@nullbrfsolhojden.se
070-278 52 17
Sara Begdeli
Suppleant
sara@nullbrfsolhojden.se
070-474 77 82
Alexander Jaako
Suppleant
alexander@nullbrfsolhojden.se
076-829 02 39
Elin Åberg
Ledamot (Riksbyggen, Förvaltare)
elin.aberg@nullriksbyggen.se
046-16 57 07
Peter Frennhoff
Suppleant (Riksbyggen, Ekonom)
peter.frennhoff@nullriksbyggen.se
046-16 56 56